Dovolená Chorvatsko 2002

V srpnu roku 2002 jsem se rozhodl, že pojedu po dlouhé době na dovolenou. Vzal jsem s sebou své Coupe DeVille a vyrazil jsem. Fotografie snad alespoň trochu dokumentují cestu.
Trochu statistiky, cesta do Splitu 1020 km, znamenající 14 hodin jen se zástavkou na benzín. Ačkoliv jsem myslel, že to nebude možné odřídil jsem celou cestu sám aniž bych byl nějak unavený. Tímto děkuji za vynález automatické převodovky a výkonné klimatizace. Cesta je pak brnkačka. Pro zajímavost průměrná spotřeba 8.8 litrů byla dosažena s plně naloženým automobilem a bez snahy o nějakou ekonomickou jízdu, zvláště pak časté předjíždění na nudné cestě z Karlovace do Splitu to ani moc dobře nejde.


 

Mapa k dispozici zde

Slovinsko a mýtné za použití jejich dálnice.

Pár kilometrů za Karlovacem nás kolem silnice uvítal ještě kus mementa z proběhlé války. Velmi zvlášní pocit vidět rozstřílené a vypálené domy

Poprvé v životě jsem viděl pravou a nefalšovanou prérii. Příroda je kolem cesty do Splitu fajn, jen by nemusela být tak unavně dlouhá. Téměř 400 km po okresních cestách je velmi únavné a dodnes nechápu, že to někdo byl schopen absolvovat bez klimatizace. To by byl nadlidský výkon. Naše posádka byla nezdravě vychlazená na 16°C o proti 32°C venku.

Konečně moře, po už téměř nesnesitelně dlouhé cestě konečně moře. Jaká úleva...

Jedna z typických přímořských silnic v Chorvatsku. Řidič se nesmí kochat a rozptylovat krásou krajiny, silnice jsou ouzké a provoz silný. Ovšem já jsem se kochal pořád :-) Holt jsem nekonečně šikovný, mimochodem kdo z vás někdy řidil přes hledáček foťáku ?

Ta voda je prý moře. Budiž

Pěkná příroda, dobrá silnice, slušné počasí a jízda Cadillacem. Je snad něco lepšího ?

Dálnic je v Chorvatsku tak málo, že jsem neodolal a musel jsem si jí vyfotit. Nevěřil jsem vlastním očím, dálnice.... žel bohu dlouhá asi tak 7 km. Holt jenom hlavní průtah kolem Splitu.

Příjezd do Splitu, jedna z hlavních silnic. Vlastně, řekl bych, že ta nejhlavnější. Vede přes celý Split, až k přístavu.

Klasická ulice ve staré Splitské zástavbě. Za zády jen pár stovek metrů je přístav

Při znuděném čekání na zelenou jsem neodolal a vyfotil jsem si jedno z typických aut. Jezdí jich v Chorvatsku strašná spousta a jezdí až nebezpečně akčně. Tak pozor. Mimochodem prý je to snad Renault

Foceno pár kilometrů za Splitem, jen o kousek dál na nás čeká ubytování, jen 50 metrů od moře

Pokus o umělecko-romantický snímek. No jestli se povedl, no nevím. Každopádně víte jakou dalo práci než se mi podařilo vystihnout čas kdy nic nepojede ? :-)

Auto jsem si vyfotit prostě musel

Vydal jsem jsem se do místních hor, bylo to pěkné, nicméně tak ouzké silničky, které se ovšem tváří jako, že jsou pro oba směry se jak tak neuvidí. Mimochodem když se blížíte k zatáčce musíte pěkně zatroubit.

Jedna z těch přehlednějšch zatáček

Pěkně prudká zatáčka, ale alespoň široká

Ta samá zatáčka ovšem z pohledu pilota

Celkem normálně se stává, že vytáčení vyjde jen tak tak, i když se točí na plný rejd.

Výjezd ze zatáčky a pohled na divočinu a v ní se klikatící silničku

Naše místo ubytování. Pravda, ne tak zcela. Konzulát měl 1. patro a já jsem sídlil v apartmánu v přízemí.

První den jsem celkem sebevědomě zaparkoval na parkovišti konzulky. Holt pro Cadillac jen to nejlepší.

Hledej Cadillac

Opět pokus o romantický záběr. Docela pěkné že...

Klasické zátiší, ze mě se ještě stane fotograf :)

Moře mě zase až tak nelákalo a tak jsem šplhal po místních horách. Nádhera. Jenom to vedro...

Byl jsem téměř na vrcholku, nicméně mé tělo zvyklé na pohodlí Cadillacu začalo vznášet protesty a tak se vrchol nekonal. Každopáně jen díky mě máte teď možnost vidět jak vypadá Split z výšky.

Při sestupu dolů jsem si vyfotil jak, že vlastně ty místní hory vypadají. Bohužel nemáte možnost citít jaké neskutečné vedro bylo, a ty dotěrné mouchy všude... Grr

Další fotka, ovšem tuto bych necharakterizoval jako romantickou, ale uměleckou. Poklidné moře za ostnatným drátem.

Moře bez jediné vlny, což mě dost zklamalo a frfňal jsem si pod nosem, že jsem si klidně mohl uděla dovolenou na Lipně a vyšlo by to asi stejně co se vody týče (pravda, tahle je zcela průzračně čistá) Měl jsem štěstí, že jsem viděl jednu vlnu o velikosti asi 15 cm.

Touto cestovní rychlostí se jelo po celou dobu cesty, tedy tam kde to šlo. Jednou jsem jel asi 140 na 70tce a pak jsem musel ujíždět Chorvatským policistům, no ale to je jiný přiběh. Snad, že jsem ujel. Ovšem byl jsem v tom tak trochu nevině a vlastně to bylo vina policistů, měl tu plácačku vystrčit dřív a ne až na poslední chvíli....

Tak tohle mě dostalo. Za 15 Kun jsem si koupil na benzínce bagetu. Ovšem, houska, jeden plátek sýra, jeden plátek šunky to mě fakt dostalo. Si spočítejte kolik dělá 15 Kun na Koruny