Optická vlákna versus Cadillac

Cadillac vždy používal ty nejmodernější technologie a tudíž se ho dotýkala i optická vlákna.

Optická vlákna, v té době patentovaná firmou Fieber optic, Cadillac používal jako prvek ke kontrole funkčnosti osvětlení vozidla. Jednoduchý, ale důmyslný systém jak zjistit, že vám nesvítí žárovka v blinkru, dálkovém světle nebo klopeném světle.

Funkce

Hlavice optického vlákna je zavedena do parabol jednotlivých světlometů a odtud vede vlákno na přední hranu blatníku tak, aby řidič přímo viděl na vývod vláken. Pokud žárovka praskne, vlákno nevede žádný paprsek a řidič pozná, že mu nesvítí příslušný světlomet.

Jednotlivé světlomety jsou od sebe barevně odlišeny klasickým značením: blinkr oranžově, klopená světla zeleně, dálková modře. V případě zadních světel samozřejmě červeně; optický projektor je zpravidla na vrchním středu okenní rámovnice zadního okna. Jeho umístění je důvtipné v tom, že řidič na něj neustále vidí ve vnitřním zpětném zrcátku.

Tento systém však funguje pouze za šera nebo tmy, a to za předpokladu, že optické projektory jsou naprosto čisté. Za denního světla jsou tyto znaky naprosto nečitelné.

Oslepnutí vs. prohLEDnutí

Jak ovšem nemilosrdný zub času ukázal, ani optická vlákna nejsou nesmrtelná. Po určitém čase ztrácejí svou světelnou vodivost a samotné projektory, zejména pak ty na předních blatnících vystavené všudypřítomnému UV záření, postupně oslepnou.

Je tu samozřejmě možnost zakoupit celý optický systém nový, ale pokud zjistíte cenu, asi tuto variantu opustíte.

Samotná vlákna se dají nahradit, ale svítivost v projektorech není tak jasná.

Když budete chtít opustit původní funkci celého systému - tedy váš přehled o stavu světel - a bude Vás zajímat jen výsledný efekt, jako mého kolegu, který chtěl, aby mu projektory svítily jasně a zřetelně i za dne, tak je tu řešení v podobě LED diod.

Je to velmi úsměvné navádět majitele Cadillacu k doslova tunerským úpravám a vězte, že se mi do toho také příliš nechtělo. Kolega však naléhal a ostatně to bylo jeho auto, tak proč to nezkusit, řekl jsem si. A tak jsem se do toho pustil a výsledek mne docela zaskočil.

Optická vlákna jsem odstranil a do projektorů nasadil vhodnou velikost LED diody patřičné barvy s předřazeným odporem a výsledek byl opravdu pěkný. Projektory svítí zcela jasně a co díž, jsou čitelné i za denního světla. Výsledek je patrný na pořízených fotografiích.

Fotografie

schéma stará optika diody diody v akci

Marek Doubrava

Zpět na radíme
Copyright © 2002-2004, Cadillac klub Česká republika